Relokacja zabytkowego budynku

Na terenie Fabryki Norblina dokonaliśmy spektakularnej akcji przesuwania zabytkowego budynku o wadze ponad 900 ton i powierzchni 380 mkw. !

Cały proces był niezwykle skomplikowaną operacją.

Najpierw przez kilka miesięcy trwały prace nad zabezpieczeniem i uszczelnieniem obiektu, tak by można było go bezpiecznie  „odciąć” przy podstawie i ruszyć z miejsca. Do tego celu wykorzystane zostały specjalne belki poślizgowe oraz  układ hydrauliczny składający się z sześciu siłowników (każdy oddziałuje z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar. Relokacja zabytku było konieczna ze względu na budowę w tym miejscu parkingu podziemnego. Po  przesunięciu budynku zostały w jego sąsiedztwie wykonane ściany szczelinowe do głębokości 32 metrów. Następnie budynek bezpiecznie powrócił na swoje pierwotne miejsce. Nad prawidłowym przebiegiem całego procesu czuwał sztab inżynierów, geodetów, konstruktorów, nadzorców oraz pracowników budowlanych.

Historia przesuwanego obiektu sięga 1854 roku. Jest on reliktem tzw. domu fabrycznego Edwarda Luckfielda, został wybudowany przez niego oraz Gustawa Hennigera, a pod koniec lat 50. XIX wieku został przejęty przez firmę Bracia Buch z Petersburga, która zasłynęła z produkcji wyrobów galerii metalowej. Mieściła się w nim hala zakuwarek i czyszczarni. Po ustaniu produkcji budynek pełnił inne funkcje, m.in. swoją siedzibę miał tam dawny Teatr Scena Prezentacje. W odnowionym kompleksie Fabryki Norblina, w budynku zagoszczą restauracje.