U zbiegu ulic Żelaznej i Prostej, na południowej ścianie dawnego laboratorium metaloznawczego Fabryki Norblina, powstaje mural według obrazu jednego z najbardziej znanych polskich malarzy i grafików – Edwarda Dwurnika. Nad tworzeniem dzieła czuwa fundacja imienia artysty, reprezentowana i prowadzona przez jego córkę – Polę Dwurnik, artystkę wizualną. Ona także stworzy swoją autorską pracę, która eksponowana będzie na terenie zrewitalizowanego kompleksu.
Prace rozpoczęły się 19 kwietnia – w rocznicę 78. urodzin Edwarda Dwurnika, którego całe życie prywatne i zawodowe związane było z Warszawą. Zmarły przed ponad dwoma laty artysta zostanie uhonorowany wyjątkowym muralem o powierzchni aż 90 mkw. Znajdzie się na nim szczegółowo odwzorowany i dostosowany do rozmiaru ściany obraz Edwarda Dwurnika z 2009 r. pt. „Zakłady Norblina”. Dzieło to jest częścią większej serii pt. „Warszawa”, która przedstawia najciekawsze i najważniejsze dla artysty miejsca w stolicy, widziane z lotu ptaka, jak również uwydatnia wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy jego twórczości.
– Jestem przekonana, że tata byłby bardzo szczęśliwy widząc tę realizację. To wspaniałe uhonorowanie i piękna ekspozycja jego twórczości w żywej, miejskiej tkance. Sama treść obrazu stwarza możliwość wielu ciekawych interpretacji, szczególnie w kontekście charakteru, jaki będzie miało to miejsce już po rewitalizacji. Otoczona błękitnym miastem, płynącym swoim nurtem, fabryka jest żywym, ale stałym elementem, przedstawionym w ciepłych barwach. Stanowi swego rodzaju „miasto w mieście”, punkt odniesienia, który trwa tam, pomimo upływającego czasu – mówi Pola Dwurnik, artystka wizualna, malarka, prezes Fundacji Edwarda Dwurnika.
Mural malowany jest na zabytkowym budynku u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej, którego historia sięga końca XIX w. Wybudowany w 1885 roku, początkowo pełnił funkcję budynku mieszkalnego, a zarazem magazynowo-spiżarnianego. Po II wojnie światowej mieściło się w nim laboratorium chemiczne. Obiekt przetrwał obie wojny w prawie niezmienionej formie – aż do 1963 roku, kiedy to przy poszerzaniu ulicy Prostej został skrócony o całe skrzydło południowe. W trakcie prac konserwatorsko-restauratorskich podczas rewitalizacji Fabryki Norblina, odtworzono oryginalny dach spadzisty oraz detal elewacyjny ścian wschodniej, zachodniej i północnej.
Realizacją muralu zajęła się wyspecjalizowana grupa Red Sheels, którą tworzą wyłącznie kobiety – malarki, konserwatorki zabytków oraz architektki. Mają doświadczenie w tworzeniu wielkoformatowych form malarskich w nietypowych, wymagających szczególnej precyzji miejscach, jak np. na murze funkcjonującego zakładu karnego, czy na szczycie szybu górniczego w kopalni „Zofiówka”. Red Sheels specjalizuje się także w muralach niosących istotny społecznie przekaz, wspierający takie kwestie jak np. prawa kobiet, mniejszości, czy ochrona środowiska. Przygotowany dla Fabryki Norblina projekt będzie miał dodatkowo aspekt ekologiczny. Użyte do jego realizacji farby produkowane są w technologii fotokatalicznej. Pod wpływem promieni słonecznych zawarty w nich składnik neutralizuje szkodliwe zanieczyszczenia, a zatem cała powierzchnia muralu będzie oczyszczać zaciągnięte przez siebie powietrze.
– Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy na stałe wpisać w naszą inwestycję dzieło tak wybitnego artysty, jakim był Edward Dwurnik. Niezmiernie cieszy nas również fakt, że projekt ten realizujemy wspólnie z jego córką Polą, znakomitą artystką i malarką, która specjalnie dla nas przygotowuje swój własny obraz. Chcemy, by każda osoba wchodząca na ten teren czuła, że jest to miejsce tętniące sztuką, gdzie na każdym kroku czekać na nas będą artyści oraz ich dzieła. Wyjątkowe murale, galerie sztuki, miejsca z muzyką na żywo i koncertami, unikatowe kino butikowe – to tylko ułamek wartościowej oferty kulturalnej, jaką przygotowaliśmy dla naszych odwiedzających – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna i członek zarządu Grupy Capital Park, odpowiedzialna za rewitalizację Fabryki Norblina.
Sztuka Poli Dwurnik – malarki, twórczyni wizualnej oraz rysowniczki, której prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz w wielu prywatnych zbiorach kolekcjonerów sztuki współczesnej, zagości również w Fabryce Norblina. Artystka pracuje nad dedykowanym temu miejscu dziełem malarskim. Ono również znajdzie się w przestrzeni zrewitalizowanego kompleksu i zajmie ekspozycję o powierzchni około 20 mkw.
– Chcę, aby mój monumentalny obraz zaskoczył odwiedzających, dlatego na razie nie mogę zdradzić szczegółów dotyczących jego tematyki. Będzie to jednak jak dotąd największa powierzchniowo realizacja
w moim artystycznym życiorysie. Jednym z głównych założeń tego projektu jest gra perspektywą – obraz będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie, oglądany z bliska z detalami, a jego kolejne aspekty odsłonią się, gdy widz odejdzie nieco dalej i spojrzy na niego z większej odległości – dodaje Pola Dwurnik.
Fabryka Norblina, rewitalizowana z inicjatywy Grupy Capital Park, już w drugiej połowie br. udostępni ponad 65 tys. mkw. powierzchni, z czego 41 tys. mkw. stanowić będą biura, a pozostałe 24 tys. mkw. wypełnią koncepty rozrywkowe, kulturalne, gastronomiczne, usługowe czy handlowe. Do najemców zrewitalizowanego kompleksu należeć będą m.in. BioBazar – pierwszy w Polsce targ oferujący wyłącznie ekologiczne produkty czy foodhall z 26 konceptami gastronomicznymi (3,2 tys. mkw.). Zrewitalizowana Fabryka stanie się także miejscem kultury. Oprócz wspomnianego już butikowego kina z siedmioma salami (3,3 tys. mkw.), którego partnerem merytorycznym będzie Gildia Reżyserów Polskich, do dyspozycji odwiedzających będzie również Piano Bar z muzyką na żywo, a w jednej z zabytkowych hal powstanie klub muzyczny i koncertowy. Blisko 800 mkw. powierzchni zajmie pierwsza w Polsce w pełni interaktywna i cyfrowa galeria sztuki – ART BOX Experience. W części biurowej kompleksu swoje siedziby będą mieć m.in. Allegro.pl (16,2 tys. mkw.) oraz Globalne Centrum Usług Biznesowych Japan Tobacco International (8,5 tys. mkw.). Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.
Pola Dwurnik
Artystka wizualna urodzona w 1979 roku w Warszawie. Główne obszary jej działalności artystycznej to malarstwo olejne, różne formy rysunku oraz litografia. Jest autorką ośmiu książek artystycznych, z których najbardziej znana to „Dziewczyna na płótnie” – zbiór autorskich interpretacji jej malarstwa takich autorów jak Olga Tokarczuk, Maria Poprzęcka, Maria Anna Potocka, Michał Jachuła, Piotr Lachmanni in. Prace Poli Dwurnik znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Współczesnego Wrocław oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Edward Dwurnik
Jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich artystów wizualnych. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą, zmarł 28 października 2018 w swoim domu na warszawskiej Sadybie. W latach 1963-1970 studiował malarstwo, rzeźbę i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Już na studiach zaczął tworzyć rozbudowane cykle malarskie, z których najsłynniejsze to „Podróże autostopem” ukazujący widoki miast z lotu ptaka oraz „Sportowcy” i „Robotnicy” stanowiące krytyczno-satyryczny portret Polaków epoki PRL-u). Inne ważne cykle artysty to „Droga na wschód” poświęcony ofiarom stalinizmu, „Od grudnia do czerwca” będący hołdem dla ofiar stanu wojennego i morskie krajobrazy z serii „Błękitne”. Edward Dwurnik jest także autorem kilkunastu tysięcy rysunków i grafik. Pieczę nad spuścizną malarza objęła Fundacja Edwarda Dwurnika, założona przez rodzinę artysty w 2019 roku.