Od 29 listopada 2024 roku zapraszamy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na fascynującą podróż w czasie, podczas której odkryją Państwo bogactwo i różnorodność wyrobów platerowanych. Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce” to ponad 1200 eksponatów prezentujących kunszt dawnych platerników. Muzeum Fabryki Norblina, jako partner wydarzenia, z dumą wspiera to unikalne przedsięwzięcie.
Prezentowane na wystawie eksponaty obejmują szeroki wachlarz przedmiotów – od bogato zdobionych waz, pater i sztućców, po biurowe kałamarze, lustra toaletowe czy przedmioty o znaczeniu religijnym. Wszystko to ukazuje rozwój platernictwa, które w XIX i na początku XX wieku wpłynęło na codzienne życie arystokracji, zamożnych mieszczan a z czasem i przeciętnych mieszkańców tzw. Królestwa Kongresowego. Ważnym elementem ekspozycji są przedmioty pochodzące z prywatnych kolekcji, które wzbogacają ją o unikatowe dzieła, odzwierciedlające przemiany w modzie i obyczajowości.
Historia przemysłowego platerowania w Polsce zaczęła się w 1824roku, powstaniem fabryki Józef Fraget. Wkrótce potem swoje fabryki otworzyli Bracia Henneberg oraz Jan Chrzciciel Cerisy, którego zakład przejął Wincenty Konstanty Norblin i kontynuował działania pod własnym nazwiskiem. Produkty ich warszawskich fabryk, zwane „warszawskimi srebrami”, były nie tylko symbolem luksusu, lecz także przejawem wysokiej estetyki i funkcjonalności.
Wystawa towarzysząca w Muzeum Fabryki Norblina
Nieodłącznym elementem współpracy Muzeum Fabryki Norblina z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie wystawa towarzysząca: „Nie tylko secesja w wyrobach firmy Norblin, Br. Buch i T. Werner”, którą można będzie oglądać od 18 grudnia 2024 roku do 3 sierpnia 2025 roku w naszym Muzeum przy Żelaznej. Wystawa skupi się na wyrobach firmy Norblin, Bracia Buch i T. Werner, prezentując zarówno najbardziej charakterystyczne platery w stylu secesyjnym jak i w innych mniej rozpoznawalnych stylach. Kuratorkami wystawy są muzealniczki z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego: dr Joanna Paprocka-Gajek i Renata Pieniek.
Prezentowane obiekty są dowodem na niezwykłe dziedzictwo przemysłowe jakie pozostawiła po sobie Fabryka Norblina. Ekspozycja stanowić będzie uzupełnienie wystawy wilanowskiej, ukazując wpływ platerowanych przedmiotów na rozwój sztuki użytkowej w Polsce.
Szczegóły wydarzenia:
- Miejsce: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Termin: 29 listopada 2024 – 3 sierpnia 2025
- Wystawa towarzysząca: Muzeum Fabryki Norblina, 18 grudnia 2024 – 3 sierpnia 2025
Kuratorki wystawy w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego:
dr Joanna Paprocka-Gajek, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, Muzeum Sztuki Złotniczej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
Współorganizatorem wystawy w Wilanowie jest Muzeum Sztuki Złotniczej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, a patronem honorowym – Ambasada Francji w Polsce. Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach!