Skip to content

100 lat wytwórni Warner Bros.

100 lat temu powstał jeden z największych na świecie producentów i dystrybutorów produkcji filmowych i telewizyjnych Warner Bros. W ramach obchodów jubileuszu w warszawskiej Fabryce Norblina odbyły się pokazy “filmowych klasyków” wyprodukowanych właśnie przez tę wytwórnię.

Bez studia Warner Bros. nie powstałyby takie filmy jak “Casablanca”, “Lśnienie”, “Matrix” czy “Władca Pierścieni”. Legendarna wytwórnia w tym roku świętuje 100-lecie istnienia, a to dobra okazja, żeby przypomnieć, że stworzyli ją przecież imigranci z Polski.

Pod koniec XIX wieku Warnerowie ruszyli ze wsi Krasnosielc na Mazowszu do Ameryki. Tam próbowali się utrzymać w różny sposób – między innymi naprawiali buty, sprzedawali skóry, pracowali w cyrkach i wesołych miasteczkach, aż jeden z braci wpadł na pomysł, aby kupić projektor. Bracia zaczęli wyświetlać ludziom filmy, a później je kręcić i sprzedawać innym kiniarzom.

To studio Warner Bros. stało za przełamaniem bariery dźwięku w kinie i to oni pokazali “Śpiewaka jazzbandu”, czyli pierwszy film, w którym można było usłyszeć dialogi wypowiadane przez aktorów.

W czasie I wojny światowej tworzyli filmy wykorzystywane do szkolenia amerykańskich żołnierzy, a później przestrzegali przed nazizmem i stworzyli pierwszą animację kompromitującą Hitlera jako przywódcę. To wytwórnia, która pozwoliła spełnić artystyczne marzenia takim twórcom jak Stanley Kubrick, Martin Scorsese, Christopher Nolan czy Clint Eastwood. Mają w swoim filmowym portfolio zarówno epickie superprodukcje, jak i ekranizacje komiksów czy wciągające kryminały, jak również przerażające horrory i piękne, wzruszające opowieści o miłości.

W kinie KINOGRAM można obejrzeć na wielkim ekranie odświeżone cyfrowo klasyki Warner Bros.

Ostatnio dodane