Skip to content

Festiwal Rzeczy Ostatnie

O.S.T.R., Polskie Znaki, Vito Bambino, Michał Szpak, Meek, Oh Why?, Matylda Damięcka, Klub Komediowy, Dj Kebs i najlepsi stand’uperzy – to tylko niektóre gwiazdy festiwalu, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Festiwal Rzeczy Ostatnie startuje ze swoją pierwszą edycją.

Wydarzenie porusza tematy tabu jakimi są odchodzenie, śmierć, strata i żałoba. Koncerty, przedpremierowe, pokazy filmowe i stand-up to wydarzenia, które w dniach 30 października – 1 listopada zagoszczą w nowo otwartej przestrzeni Fabryki Norblina. To wszystko, by oswoić jeden z większych lęków towarzyszących nam od narodzin, aż po… śmierć.

– W życiu pewnych jest tylko kilka rzeczy, a ta ostatnia budzi w nas najwięcej niepokoju. Rzadko zadajemy sobie pytania o to „Co byś zrobił, gdybyś się dowiedział, że to Twój ostatni dzień?”, „Z kim chciałbyś porozmawiać i co po sobie zostawić?” albo „Czy uważasz, że przeżyłeś szczęśliwe życie?” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina. 

– Chcemy to zrobić poprzez kulturę: pokazy przedpremierowe filmów uznanych twórców związane z tematem, lekkie formy teatralne, stand-up i koncert z udziałem gwiazd. Festiwal Rzeczy Ostatnie to pierwsza tego typu impreza w Polsce, realna alternatywa dla halloweenowych zabaw i tradycyjnych koncertów zaduszkowych. Impreza ważna i potrzebna, gdyż istnieje w tym temacie ogromna luka. Nie ma się czego bać. Zapełnimy ją razem – dodaje Radek Łukasiewicz, jeden z występujących artystów, który także współtworzy festiwal programowo.

Polskie Znaki zapraszają na przedpremierowy koncert najnowszego albumu zespołu „Rzeczy Ostatnie” zawierającego pieśni o odchodzeniu oparte na motywach ludowych. Utwory zostały zaaranżowane współcześnie i wykonane przez takich wokalistów, jak: Michał Szpak, Matylda Damięcka czy Vito Bambino. To właśnie ten album niejako zainspirował organizatorów do pomysłu i nazwy festiwalu.

W muzyczną podróż zaprosi również uznany raper O.S.T.R., który podzieli się z widownią własną historią o tym, jak to jest poczuć, że można wszystko stracić.

Festiwal Rzeczy Ostatnie to nie tylko poważne tony – zaraz po koncercie DJ Kebs, pozwoli wytańczyć uczestnikom wszystkie smutki, spięcia i niepotrzebne strachy.

Temat tabu przełamie także sześciu znanych komików, w specjalnie na tę okazję przygotowanym stand-upie “Ze śmiercią im do twarzy”. Wystąpią: Kacper Ruciński, Cezary Jurkiewicz, Bartek Walos, Jacek Stramik, Kuba Śliwka, Bartosz Zalewski, a całość poprowadzi Maciej Adamczyk.

Festiwal Rzeczy Ostatnie to również przeżywanie wspólnych chwil w pięknych przestrzeniach Fabryki Norblina. Jedną z nich jest kino KinoGram, gdzie odbędą się specjalne pokazy filmów, których premiery zaplanowane są na przyszły rok.

Wszystko poszło dobrze” w reżyserii Francoisa Ozona, to opowieść o możliwości decydowania o własnym życiu. Przyzwyczajony do wygodnego i dynamicznego życia 85-letni André (André Dussollier), doznaje udaru, po którym jest częściowo sparaliżowany. Nie wyobraża sobie bycia zależnym od innych. Prosi więc swoje córki (Sophie Marceau i Géraldine Pailhas) o zorganizowanie eutanazji, która jest możliwa w Szwajcarii. Kobiety godzą się pomóc upartemu ojcu, po cichu licząc, że ten odzyska głód życia i zmieni decyzję. 

Mała Mama” w reżyserii Céline Sciamma. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki.

“Vortex” w reżyserii Gaspara Noe. Przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Mężczyzna za wszelką cenę stara się skończyć książkę o ukochanych filmach i śnieniu w kinie.

To pierwsza edycja festiwalu, ale organizator zapowiada już kontynuację. Nie wyklucza także rozszerzenia programu o panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania ze specjalistami oraz kolejne ambitne pozycje ze świata sztuki.

Bilety na wydarzenia dostępne są pod linkami:

KONCERT O.S.T.R. – https://goingapp.pl/wydarzenie/koncert-o-s-t-r-after-party-dj-kebs/pazdziernik-2021

FABULARNY PRZEWODNIK PO OSTATNICH POŻEGNANIACH – https://goingapp.pl/wydarzenie/fabularny-przewodnik-po-ostatnich-pozegnaniach-spektakl-klubu-komediowego/pazdziernik-2021

ZE ŚMIERCIĄ IM DO TWARZY – https://goingapp.pl/wydarzenie/ze-smiercia-im-do-twarzy-stand-up-abelard-giza-i-goscie/pazdziernik-2021

POLSKIE ZNAKI – https://goingapp.pl/wydarzenie/polskie-znaki-matylda-damiecka-vito-bambino-michal-szpak-meek-oh-why-i-inni/listopad-2021

Bilety do kina na: https://bilety.kinogram.pl

Pełen program festiwalu: https://www.facebook.com/events/566318414433086/?ref=newsfeed

Organizatorem wydarzenia jest Fabryka Norblina. Współorganizatorami są Fundacja Fabryki Norblina, Food Town oraz KinoGram.

Podobne