Skip to content

Immersyjny “Dziadek do Orzechów” w Art Box Experience

Art Box nie zwalnia tempa i wciąż dostarcza swojej publiczności niezapomnianej rozrywki na najwyższym światowym poziomie. Po spektakularnych wystawach Retro Warszawa, Save the planet – Ocalmy planetę i Immersive Monet & Impressionists, które obejrzały dziesiątki tysięcy widzów, pora na prawdziwie świąteczną opowieść pełną cudów! Tej zimy w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina doświadczymy czegoś zupełnie wyjątkowego – europejska premiera immersyjnego Dziadka do orzechów już 17 listopada!

Śnieg za oknem, ciepło kominka, pachnąca choinka i historia dzielnej Klary walczącej z Królem Myszy we wspaniałej opowieści wzbogaconej piękną muzyką Dziadek do orzechów. Zimowy cud to idealna propozycja dla rodzin. Immersyjne, czyli pozwalające w pełni zanurzyć się w wykreowanym świecie, widowisko oparte jest na słynnym balecie Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Tym razem klasyczną opowieść zobaczymy w spektakularnym, disneyowskim stylu, który z pewnością zachwyci dzieci i dorosłych.

Dziadek do orzechów i Król Myszy to jedna z najlepiej znanych zimowych bajek dla dzieci. Opowiadanie autorstwa E.T.A Hoffmanna pierwszy raz ukazało się drukiem w Berlinie w 1816 roku. Na język francuski przetłumaczył je sam Aleksander Dumas. Historię rozsławił Piotr Czajkowski, który w 1892 roku oparł na niej swój słynny utwór baletowy. 

Balet opowiada przygody siedmioletniej Klary, która podczas nocy bożonarodzeniowej znajduje pod choinką dziadka do orzechów. Ze wszystkich prezentów ten podoba jej się najbardziej, więc zabiera go do swojego domku dla latek. Dziewczynka zasypia i śni o Krainie Słodyczy, w której razem z Księciem, w którego zmienił się Dziadek, musi stawić czoła złowrogiemu Królowi Myszy. Ten siedmiogłowy uzurpator chce zagarnąć dla siebie wszystkie słodycze! Czy mu się to uda?

Baśniowa opowieść rozpala wyobraźnię kolejnych pokoleń i jest jedną z ulubionych świątecznych historii. 

– Czas Świąt Bożego Narodzenia ma w sobie wiele pięknych tradycji. Jedną z moich ulubionych, takich osobistych, jest coroczne oglądanie Dziadka do Orzechów w dzień przed Wigilią. Mam nadzieję, że immersyjna wersja tej klasycznej powieści świątecznej dostarczy najmłodszym, ale też dorosłym, wielu wspaniałych wrażeń. Z tej okazji przygotowaliśmy – premierowo w ABE – zabawę technologiczną, która dzięki aplikacji na smartfona pozwala odwiedzającym na interakcje z projekcjami i poszukiwania bohaterów w świecie AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) – mówi Joanna Kowalkowska, prezes Zarządu Art Box Experience.

Uczestnicząc w immersyjnym pokazie Dziadek do orzechów w Art Box Experience zarówno najmłodsi widzowie, jak i nieco starsi z pewnością poczują klimat świąt. Nie zabraknie tu choinki, śniegu ani mnóstwa smakołyków! Wystawa ma również walor edukacyjny – dowiemy się więcej o samym balecie i opowiadaniu, ich twórcach. Organizatorzy przygotowali świąteczne atrakcje, które połączą pokolenia – Art Box zaprasza na warsztaty tworzenia ozdób choinkowych czy pokazy baletowe.

Widowisko Dziadek do orzechów jest kolejną, po Immersive Monet & Impressionists, propozycją Lighthouse Immersive, studia produkcyjnego z Toronto. Autorami multisensorycznego pokazu są frontmeni studia Storywall Entertainment. Ich superprodukcje mają rzesze fanów na całym świecie.

Za realizację projektu w Warszawie odpowiadają twórcy Art Box Experience, pierwszej w tej części Europy przestrzeni immersyjnej. Są nimi: Joanna Kowalkowska, projektantka i dyrektorka artystyczna wielu międzynarodowych projektów łączących ze sobą teatr, sztuki wizualne, design i nowe technologie, Mateusz Labuda, menedżer kultury, wcześniej wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy oraz Piotra Sikora, współzałożyciel Platige Image, producent filmów animowanych, cinematików do gier komputerowych oraz efektów specjalnych, nagrodzonych setkami nagród, w tym nominacjami do Oscara i brytyjskimi nagrodami BAFTA.

Wystawę można odwiedzać od 17.11.2023 do połowy lutego 2024 r.

Bilety: do nabycia online (Bilety Art Box Experience).

Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, drugie piętro; pon.-czw., od godz. 9.00 do 20.00, ostatnie wejście o 19.00; pt. od godz. 9:00 do 21:00, ostatnie wejście o godz. 20; weekend w godz. 10.00-21.00).

Więcej nahttps://artboxexperience.com/

Kontakt dla mediówmedia@artboxexperience.com

Ostatnio dodane