Skip to content

Kartka z Powstania w nowej przestrzeni w Fabryce Norblina

9 listopada 2023 roku odbyło się ponowne otwarcie wyjątkowej wystawy „Kartka z Powstania – virtual reality exhibition” w nowej, inspirującej przestrzeni mieszczącej się w Fabryce Norblina. To wyjątkowe wydarzenie ma przypominać nam ważne dla historii Polski chwile oraz prezentować innowacyjną formę sztuki filmowej.

Jest to pierwsza taka wystawa w Polsce i jedna z pierwszych na świecie, która łączy tradycyjną narrację filmową z fascynującą technologią wirtualnej rzeczywistości. Sam film trwa około 15 minut, ale prace nad nim trwały ponad 2 lata, co pokazuje skalę zaangażowania twórców w dostarczenie widzom niezapomnianego doświadczenia.

Głównym celem wystawy jest opowiedzenie historii kapitana Władysława Sieroszewskiego, znanego pod pseudonimem „Sabała”, czyli jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego. Życiorys kapitana to nie tylko opowieść o heroizmie, ale także o mocy ludzkiego ducha i jego wytrwałości w obliczu trudności wojny. „Sabała”, zanim wyruszył do Powstania w sierpniu 1944 roku, odebrał od swojej córki kartkę z modlitwą. Ta sytuacja miała ogromny wpływ na jego dalsze losy.

Film został stworzony przez firmę VR Heroes, a na dzisiejszym evencie pojawili się jego twórcy – Mariusz Laszuk, czyli współzałożyciel studia VR Heroes  oraz producent filmu „Kartka z Powstania” i Tomasz Dobosz, będący współzałożycielem studia VR Heroes oraz reżyserem filmowym, a także goście specjalni: Sylwia Madeńska i Jakub Kucner.

Wystawa „Kartka z Powstania – virtual reality exhibition” nie tylko oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, lecz także ukazuje możliwości wirtualnej rzeczywistości w przekazywaniu wartości historycznych.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy i samodzielnego odkrywania trudnych historii Polaków z pomocą technologii VR. Warto dodać, że wstęp na wydarzenie jest całkowicie darmowy, a wystawę można zwiedzać do końca bieżącego roku: od środy do piątku w godzinach 13.00-19.00 oraz w weekendy w godzinach 11.00-16.00.

Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze Fabryki Norblina w budynku Plater. Tworzy niezwykłe połączenie historii z nowoczesnością, co wzbogaca doświadczenie zwiedzających. Kompleks na warszawskiej Woli został wybrany na nową ekspozycję wystawy nieprzypadkowo – podczas Powstania Warszawskiego wokół Fabryki Norblina trwały zacięte walki. Brali w nich udział żołnierze Zgrupowania Chrobry II. Ulice poprzecinane były wybudowanymi przez mieszkańców barykadami. Ataki ciężkiej artylerii i bombowców następowały po sobie nieustannie. Ulica Żelazna została zdewastowana; z zabudowań fabrycznych przetrwało zaledwie dziewięć budynków. Dziś ponad 240-letnią historię tego miejsca prezentuje Muzeum Fabryki Norblina.

  • Wystawa znajduje się w Fabryce Norblina przy ul. Żelaznej 51/53, w  lokalu na 1 piętrze w budynku Plater
  • Godziny otwarcia: poniedziałek-wtorek nieczynne, środa-piątek 13:00-19:00, sobota-niedziela 11:00-16:00
  • Wystawa dostępna za darmo!
  • Grupy powyżej 10 osób prosimy o zapisy przez maila: grupy@arteetmarte.org

Ostatnio dodane